Yerli Otomobil Nerede Üretilecek


Yerli otomobil konusu hepimizi heyecanlandırdı ve bir marka değerimizin olacağı fikri bütün kesimler tarafından kabul gördü. Girişimler yapıldı ve yerli otomobil üretimini üstlenecek kurum kuruldu. Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ. (TOG) bu alanda yetkilendirilmiş kurum. En çok merak edilenlerden birisi yerli otomobil nerede üretilecek konusu olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir yatırım potansiyeli barındırdığı için ilgiyle takip ediliyor.


Yerli oto nerede üretiliyor sorusu gerek TOG gerekse Sanayi ve Teknoloji Bakanına da sıklıkla soruluyor. Son yapılan değerlendirmelere göre daha netleşmiş bir durum yok. Sanayi ve Teknoloji Bakanının açıklaması, Bursa veya Bursa’ya yakın bir yerde olmasını istediği yönünde. Fakat bakan bey, Bursa’da yer bulma konusunda büyük zorluk olduğunu belitti ve seçim hakkının TOG’da olduğunu söyledi.


Yerli otomobilin üretimi hakkında merak edilen en büyük detaylardan birisi de yerli otomobil kim üretecek konusudur. TOG tarafından yapılan açıklamalara göre üretimi 5 şirket üstlenecek. Bunlar Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Zorlu Holding ve Turkcell. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi bu şirketlerin her biri Türkiye’nin önce gelen markaları. Farklı alanlarda faaliyet gösteriyorlar ve farklı alanlarda uzmanlıkları bulunuyor. Yerli oto üretiminde bunların her biri görev paylaşımı yapacak ve bir bütün olarak otomobili ortaya çıkaracaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir