Yerli Otomobil CEO’su Mehmet Gürcan KARAKAŞ

Milletçe övünerek beklediğimiz ve merak ettiğimiz yerli otomobilimizin başındaki adam, sayın başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından duyrulmuştu. Çoğu kişinin ilk kez duyduğu bu isim aslında pekte yabancı değil. Bosch, ASELSAN gibi kurumların önemli konumlarında bulunan ve bulunduğu yerin her zaman daha ileriye gitmesini, büyüyüp gelişmesini sağlayan KARAKAŞ’ın hayatını sizlerle paylaşarak bu blogta yer vermek istedim.

MEHMET GÜRCAN KARAKAŞ KİMDİR?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin başına getirilen Üst Yönetici (CEO) Karakaş, 1965’te Antalya’nın Akseki ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Almanya’da, liseyi Ankara’da tamamlayan Karakaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Mezuniyetten bir gün sonra Aselsan’da tasarım mühendisi olarak iş hayatına başlayan Karakaş, 1990 yılında Bosch Türkiye’ye geçti ve 1997’de Bosch Türkiye’nin satış direktörü oldu.

Karakaş, iki yıl genel müdür yardımcılığı görevini sürdürdükten sonra 2004’te Bosch Türkiye’nin başına geçti ve bu süre zarfında 600 milyon avroluk yatırımla ürün geliştirme biriminin büyütülmesine ve satış ağının yeniden şekillendirilmesine liderlik etti. Karakaş yönetiminde 9 bin 600 çalışanlı Bosch Türkiye, senelik 1,5 milyar avroluk ciroya ulaştı. 2007 yılında Bosch Küresel’de grubun en karlı iş birimi Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri’nde tüm dünya için satış ve pazarlama sorumlusu olan Karakaş, Bosch Car Service’i yeniden yapılandırarak şirketin veriminin önemli derecede artırılmasına liderlik etti.

Karakaş, son 5 senedir Bosch’un stratejik önemli kollarından 18 bin çalışanlı ve 4 milyar avro cirolu Elektrikli Tahrik Sistemleri’nde icra kurulu üyeliği, satış ve pazarlama iş birimi sorumluluğunu üstleniyor.

Asya’daki zorlu projeler için de ilk akla gelen isimlerden biri olan Karakaş, kendisine bağlı çalışan Kore’de bir ve Çin’de iki ortak girişimin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Karakaş, 2011 yılında Alman ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı araştırmada, Almanya’nın en büyük 30 şirketini yönetmeye aday 100 yöneticiden biri olarak seçildi. (r.sputniknews.com’dan alınmıştır.)

Son paragrafta da gördüğünüz gibi Almanya’nın en büyük 30 şirketini yönetmeye aday 100 yöneticiden birisi olarak seçilen KARAKAŞ’ın, yerli ve milli otomobilimizin CEOsu olarak görev alması, bu konumda bulunması da otomobilimiz ve şirketi için ayrıca büyük bir şans ve gurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir