Yerli Otomobil 2019

Projesi Neden Yapılıyor?
Sektörel bakımdan teknolojiye en bağımlı alanlardan biri olan otomotiv sektörü bu özelliğiyle teknolojik gelişmelere en duyarlı sektörlerden biri olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda petrolün yerine çevreye zarar vermeyen temiz bir yakıt alternatifi arayışı ile yapılan çalışmalar otomotiv sektörünü bugün geldiği noktada elektrikli otomobillere yöneltmiş durumda. Otomotiv sektöründe yedek parçaların bir araya getirilmesi veya dışarıdan araç ithal edilmesiyle adı sık sık dile getirilen Türkiye Yerli otomobil 2019 projesiyle birlikte otomotiv sektöründe güç kazanmak istiyor.

Türkiye’nin Yerli Otomobili Nasıl Olacak?
Zaman zaman tanıtımlarla özellikleri hakkında bilgi verilen yerli otomobilin şimdiye kadar ortaya çkan özelliklerine bakıldığında Yerli otomobil 2019 prototip aracın C segmenti bir araç olacağı ve alt ya da orta klasmanda standart bir aile otomobili özelliklerini taşıyacağı ortaya kondu. 5 farklı model ile birlikte çeşitlenerek üretiminin yapılacağı belirtilen bu otomobil için tam bir şarj dolumu ile toplamda 500 km’ye kadar varabilen bir menzille sürüş imkanı da vaat ediliyor.

Projeyi Kim Yürütüyor?
, iç piyasada yerli halkın daha uygun fiyatlarla kaliteli ve çevreye zarar vermeyen otomobillere binebilmesi için geliştirilirken aynı zamanda başka ülkelere ihracat potansiyeli barındıracak bir aracı ortaya çıkarması sebebiyle de üzerinde durulan bir proje oluyor. Cumhurbaşkanlığı desteği ile yürütülmekte olan Ortak Girişim Grubu adıyla birlikte hareket eden Anadolu, Turkcell, Zorlu, BMC ve Kıraça grupları faaliyet gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir